Skip to: site menu | section menu | main content

SörbyÄngens Boule : Örebro

It is all about Boule...
Currently viewing: SörbyÄngens Boule » Sommarserien

Meny:


 

 

 

 

 

 

Välkommen till
SörbyÄngens Sommarturnering..

Gravatar example

 

Sommarserien 2014

 

SörbyÄngens sommarturnering

 


 

Sommarturneringen


Stora turneringen 2014
Stora turneringen spelas genom seriespel där alla möter alla en gång. Efter avslutat seriespel går de fyra bästa lagen direkt till kvartsfinal. Övriga lag kommer under slutspelsveckan (vecka 33) kvalspela om övriga fyra platser i kvartsfinalerna. Kvartsfinaler, semifinaler och final spelas även det under slutspelsveckan.
Alla matcher ska vara färdigspelade senast onsdagen den 6 augusti.
Vid ospelad match räknas 0 i poäng och klot för båda lagen.
Gemensamma speldagar för samtliga är:

  • Söndag 25/5
  • Tisdag 3/6
  • Tisdag 10/6
  • Onsdag 11/6
  • Tisdag 17/6
  • Onsdag 18/6
  • Söndag 22/6
  • Söndag 29/6
  • Onsdag 6/8

Spelstart samtliga dagar kl. 18.00. Passar inte dessa tider får man ta kontakt med berörd motståndare och avtala tid för match.
Deltagarförteckning framgår nedan. Listor för resultatrapportering kommer inom kort att sättas upp på vår anslagstavla vid boulebanan.
Lycka till!
Kom ihåg att det inte är blodigt allvar. Det ska vara kul och socialt att spela boule!

 

Stora turneringen 2014-Deltagande lag
Bäst före
Conny Källmén, tfn 070-587 21 18, kallmen1@hotmail.com
Claes Sandelius, tfn 076-102 89 99, claes.sandelius@telia.se

Pennan och Svärdet
PeO Augustsson, tfn 073-934 01 38, perolov@hotmail.se
Marcus Halldin, tfn 073-626 83 82, marcuzz@hotmail.com

Ängsboularna
Mikael Sandström, tfn 073-826 56 27, mssandis@gmail.com
Thomas Öberg, tfn 073-719 68 33, thomas.oberg@bredband.net

Hallen
Nils Hållén, tfn 070-585 42 95, nils.g.hallen@gmail.com
Jeff Mendelsohn, tfn 076-411 10 44

Hovfsta Boyz
Fredrik Silverdahl, tfn 072-305 07 59, fsilverdahl@gmail.com
Tomas Andersson, tn_andersson@hotmail.com

The master boule
Adam Nilsson, tfn 076-050 80 14, adamn.nilsson@hotmail.se
Christina Nilsson, tfn 070-445 25 45, christina.nilsson@hotmail.com

Monster Boule
Lars Nilsson, tfn 070-692 55 03, lars.nilsson@almega.se
Anna Nilsson, tfn 073-760 13 48, anna.c.nilsson@live.se

Gittans vänner
Tony Gransund, tfn 070-209 95 11, tonygransund@bredband2.com
Carina Andersson, tfn 070-455 12 90, carinanoren@hotmail.com

B&B
Birgitta Rasmusson, tfn 070-300 77 05, gittan.rasmusson@telia.com
Bengt Nygren, tfn 070-816 21 44, alfablixten@hotmail.com

Famous Gruus
Conny Carlsson, tfn 076-116 39 41, conny.gg.carlsson@telia.com
Boa Berg, tfn 070-867 60 13, boa_berg_69@hotmail.com

Den onde och gode
Erik Rudin, tfn 070-796 86 68, e.rudin@bredband.net
Thomas Engman, tfn 070-773 06 14, thomas.engman@bredband.net

Mamma och jag
Anette Rudin, tfn 070-555 94 69, e.rudin@bredband.net
Lucas Rudin

 

 

 

 

Back to top